Два младежки симфонични състава от Украйна и Германия се обединиха за концерти в три немски града. Музикантите от Младежкия симфоничен оркестър на Украйна и Младежкия оркестър на Федерална република Германия свириха заедно на 3, 4 и 5 юли 2022г. в общи концерти, които изнесоха под диригентството на младия украинец Артем Лонхинов. Концертите бяха в Берлин, Хановер и Кьолн, в емблематични за всеки от тези градове музикални зали – на Берлинската филхармония, Държавната опера в Хановер и Кьолнската филхармония. Концертът в Берлин се излъчваше директно в платформата Дигитална концертна зала на Берлинската филхармония. „В емоционален план работата с 80 млади немски и украински музиканти беше невероятно трогателна“, споделя диригентът Артем Лонхинов пред DW. „Мисля, че беше незабравимо преживяване за всекиго, но особено за украинците – това е такава терапия, която на тях сега им е нужна“, допълва 27-годишният музикант.
Двата младежки оркестъра са свързани отдавна и за това разказва повече Оксана Линив, украинската диригентка с кариера основно в Германия, която основа Младежкия симфоничен оркестър на Украйна преди няколко години. „Още от първата ни среща до ден днешен Федералният оркестър служи като ярък пример за младите украински музиканти… с неговото музикално ниво и отдавнашни традиции, той си остава вдъхновяващ пример“, признава тя. Три немски партньорски институции помагат за съществуването на украинския ансамбъл – Бетовеновият фестивал в Бон (Beethovenfest Bonn), Федералният младежки оркестър на Германия (Bundesjugendorchester, основан още 1969г.) и международната медия Deutsche Welle със седалище в Германия. Неотдавна оркестърът откри и Фестивала на Бах в Лайпциг, а една от най-близките дати в неговия афиш е 10 юли, когато той ще гостува на Оперния фестивал на Баварската държавна опера в Мюнхен, отново под диригентството на Оксана Линив. Но събитието, което е от особена важност, се очаква на 29 август 2022г. – тогава оркестърът има покана за откриването на Бетовеновия фестивал в Бон. В известен смисъл, това би било отпразнуване и на рожденият ден на украинския състав, защото този концерт ще се състои точно пет години след първото му публично представяне, което също се е състояло в Бон. „Пет години, през които светът стана съвсем различен“, както сполучливо отбелязва DW.
Важен момент е, че Берлинската филхармония, която от началото на войната изразява силната си съпричастност към Украйна, бе поела ангажимент към младите си немски и украински колеги. С тях тя трябваше да работи в Одеса, но след нападението на Русия над Украйна, всички планове пропаднаха. „Членовете на Федералния младежки оркестър трябваше да имат репетиции там (Одеса – бел.ред.) заедно с украинските младежи под ръководството на музиканти от Берлинската филхармония, а след това и да изнесат концерт“, разказва директорът на немския оркестър Зьонке Ленц. „Но ужасната военна агресия направи това невъзможно. И в крайна сметка, ние успяхме да организираме други съвместни ангажименти в Германия, след които ще последват и благотворителни концерти в помощ на оркестъра на Украйна“, уверява той.
Каква е съдбата на Младежкия симфоничен оркестър на Украйна сега? До 24 февруари 2022г. той е наброявал 80 активни члена – най-добрите млади украински музиканти от цялата страна. Но сега, по обясними причини, съставът му е доста редуциран. „Първите дни бяха изпълнени с шок и отчаяние“, разказва цигуларката Александра Зайцева, мениджър на оркестъра. Тя споделя, че колегите й не са били в състояние нито физически, нито психически да свирят или репетират, дори и да имат каквото и да било съприкосновение със своя инструмент. „На мнозина им се наложи да живеят в бункери по няколко дни или седмици. Стараехме се да останем във връзка колкото се може по-дълго, постоянно си пишехме един на друг, дори си организирахме срещи в Zoom“. По думите й, много от младите оркестранти са напуснали страната, но и немалко са останали. „Това са предимно младежи на възраст от 18 и повече години и могат да бъдат призовани в армията, както и тези, които пожелаха да са полезни не само на семействата си, но и на страната си“, казва Зайцева. Въпреки това, съставът вече е успял да се трансформира и сега наброява около 50 музиканти. „Нашият оркестър, за разлика от германския, не получава държавно финансиране, затова и сме безкрайно благодарни на всеки един спонсор“, пояснява цигуларката. След откриването на Баховия фестивал в Лайпциг на 9 юни, в края на август и Бетовеновият фестивал в Бон ще отвори широко вратите си за Младежкия оркестър на Украйна, а междувременно младежите малко по малко ще се завръщат към предишния си живот – те вече имат ангажименти в Байройт, Люцерн и други европейски градове.