Днес, 19 април 2022г., стартира 22-рото издание на „Европейския музикален фестивал“, с който започва отбелязването на 20-тата годишнина на Оркестъра на Classic FM Radio. Началото на събитието е от 19.30ч. в зала „България“. Солист ще бъде цигуларката Мила Георгиева, а на диригентския пулт ще се качи Максим Ешкенази. Музикантите ще поднесат изцяло Моцартова програма- Увертюра към операта „Сватбата на Фигаро“, Третият и Петият цигулкови концерти, както и Симфония № 17.По време на официалната пресконференция на събитието, проведена в БТА, цигуларката Мила Георгиева и диригента Максим Ешкенази разказаха, че се познават от 5-6-годишна възраст, но започват да свирят заедно преди 1-2 години благодарение на "Европейски музикален фестивал ". "Работата заедно ни върви, защото и двамата сме педанти на детайла. И не много хора успяват да ни изтърпят, а ние двамата се изтърпяваме. Защото в музиката чувството е много водещо. Публиката и оркестърът повече в емоцията усещат дали едно нещо се е получило. Тази емоция, за да е свободна, и за да може да полети по време на концерт, иска много работа и много детайлна работа, която дава релефа на едно произведение", посочи Максим Ешкенази.
"Когато създадохме фестивала преди 22 години, България беше точно над пътя към Европейския съюз. Много искахме този фестивал да представя на българската публика най-доброто, което европейската музикална култура може да направи и е направила през вековете“, Това заяви Васил Димитров- изп.директор на музикална агенция „Кантус Фирмус“, основател на Classic FM, радиомениджър и председател на УС на Българската фестивална асоциация. Срещата с медиите се проведе в БТА, с която фестивалът сключи партньорски договор. "Живеем във време, в което европейската културна идентичност е заплашена идентичност. Има опасност тя да загуби този фокус, който има през всичките векове на християнската култура. Така, че в тези дни, в тази година, такъв тип събития като "Европейски културен фестивал" са и политически събития, освен културни. Те правят една политика в много глобален смисъл", коментира директорът на дирекция "ЛИК" в БТА, преподавател и медиен експерт доц. Георги Лозанов.
Двадесет и второто издание на фестивала, организиран от „Кантус Фирмус“, ще се проведе в периода 19 април - 8 ноември 2022г. с финансовата подкрепа на Министерството на културата, Национален фонд „Култура“ и Столичната община – Календар на културните събития на Столична община. Заместник-кмета на София в направление „Култура, образование, спорт и младежки дейности“ Мирослав Боршош определи партньорството с фестивала като „стратегическо". По думите му, „това са десетки години отдаденост на един културен оператор, който се опитва да променя средата и да я развива - нещо, от която имаме изключително голяма нужда. Това е възрожденска работа".
Тази година "Европейски музикален фестивал" включва 13 основни събития – симфонични и камерни концерти, както и съпътстващи прояви. В рамките на проявата ще гостуват артисти от Полша, Чехия, Великобритания, Сърбия, Австрия, Португалия и САЩ. Артистичният директор на „Кантус Фирмус“ Даниела Ханджиева очерта основните акценти в програмата. Форумът поставя във фокус творчеството на композиторите Волфганг Амадеус Моцарт, Франц Шуберт и няколко български автори, чиито годишнини ще бъдат отбелязани през 2022г. Концертът с български композитори ще бъде на 9 май в залата на НМА „Проф. Панчо Владигеров“
„Много е важно за студентите да участват на престижни сцени особено след тези 2 „много затворени“ години, които се надяваме да са отминали. Досега сме участвали като изява на отделните факултети на Академията. Тази година е по-различно. Ние сме европейци и България участва достойно със собствената си музика, изсвирена от млади хора- студенти и докторанти“, заяви зам.ректорът на НМА проф. Борислава Танева.
Директорът на Португалския културен и езиков център „Камоиш“- София, който партнира на фестивала, Анаиза Гордино оцени програмата му като „богата“ и „на високо ниво“. На 8 юни 2022г. ще гостува „Принцът на фадото“ Камане и известния пианист Марио Лажиня, които ще представят нов и интересен проект. „Фадото е едно, но не е останало във времето и не спира до там. Португалската култура може да прави различни връзки и диалози между музикалните жанрове и този проект го показва“, разкри Гордино. Концертът е по повод Националния празник на Португалия, който се отбелязва два дни по-късно.