За Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ е чест да посрещне младите таланти на Израел от Йерусалимската консерватория и „Youth and Music Israel“ с музикален директор проф. Орит Орбах и административен директор Авитал Рапопорт. Предстоящата седмица ще бъде изпълнена с музика от еврейски и български композитори, съвместни репетиции, работилници и концерти, а идеята на сътрудничеството е то да стане периодично и колегите, говорещи езика на музиката, да се превърнат в приятели.
Седмицата на израелската музика в Националната музикална академия ще започне с работилници и майсторски класове на изявени педагози от Израел и НМА. На 10 и 11 декември студентите на Академията, заедно с колегите им от Консерваторията „Хасадна“ – Йерусалим (Hassadna Jerusalem Music Conservatory) и организацията „Youth and Music Israel“ ще имат възможността да развият техническите си умения и да разширят музикалните си хоризонти под ръководството на кларинетистката проф. Орит Орбах, която ще разкаже и покаже как се изпълнява еврейската етническа музика Klezmer, саксофонистът проф. Мааян Джеймс, виолиста и преподавател по камерна музика в НМА проф. д-р Огнян Константинов и ас. Мартин Илиев – преподавател по кларинет в Академията.
За всички с интерес към музикалното изкуство входът е свободен.
Програма:
10 декември:
11 декември:
През последните 15 години ОРИТ ОРБАХ участва в състава на женския ансамбъл „Eve’s Women Band“, който е високо оценяван като изпълнител на музика на Близкия изток в стиловете джаз, рок, както и балканска. Тя е специалист в областта на еврейската музика, практикува етноджаз в екзотично женствено тълкуване.
Критиката отбелязва нейната артистичност, присъствие и естествена музикалност (Yediot Achronot): „Орит Орбах е просто невероятна!“ (пише Сузан Радван, Мианмар).
Орит Орбах се изявява като солистка на оркестри като Израелската филхармония, дирижирана от Зубин Мета, Йерусалимския оркестър, Израелския камерен оркестър, Симфониетата на Сан Франциско, Софийската филхармония, Симфоничните оркестри на Колорадо, Хаген и Варшавската филхармония.
Като главен кларинетист на Йерусалимския симфоничен оркестър, Израелския симфоничен оркестър, Симфоничния оркестър на Хайфа и Израелската камерата Йерусалим, изпълнителката Орит Орбах участва в много фестивали, включително The Marlboro Festival, Музикалния фестивал в Тенгълууд, Neustadt Chamber Festival, Еврейски музикален фестивал във Варшава, Музикалния фестивал в Камбера, Еврейския музикален фестивал в Сан Франциско.
Тя си сътрудничи с елитни музиканти като Шломо Минц, Даниел Баренбойм, Юрий Башмет, Мъри Парайя, Рафаел Уолфиш, Дейвид Сойер.
Орбах участва в жури на редица международни конкурси, сред които са Международният конкурс за съвременно творчество „Пендерецки“ в Полша, Международният конкурс на Културната фондация Америка-Израел в Израел.
Тя дирижира три духови ансамбъла и провежда по целия свят майсторски класове по кларинет, семинари по клезмер (еврейски музикален стил) и импровизация.
Орбах завършва с отличие магистърска степен в Консерваторията на Нова Англия и магистратура в Северозападния университет. Тя печели първи награди в конкурсите на Консерваторията на Нова Англия и Северозападния университет.
МАЯН ДЖЕЙМС е класически саксофонист, композитор и импровизатор. Темата на работилницата му в НМА е „Импровизацията като техническо, изразително и творческо средство“. В тази сесия заедно със студентите ще изследва изкуството на импровизацията чрез игри и музикални способи, разглеждайки как тя може да подобри класическото музикално изпълнение и креативността.
Ще откриете как импровизацията помага за преодоляване на технически и емоционални бариери, като насърчава както музикалната свобода, така и изразяването.
„Ще изпитате силата на импровизацията в подкрепяща и вдъхновяваща среда!“, казва проф. Мааян Джеймс.
ОГНЯН КОНСТАНТИНОВ завършва НМУ „Любомир Пипков“ през 1984 година с отличие, като ученик на Борис Абаджиев по виола и проф. Георгита Бояджиева по камерна музика. От 1986 следва в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в класа по виола на проф. Александър Нейнски и по камерна музика на проф. Димо Димов и проф. Димитър Козев. Завършва академията с отличие през 1991 г.
През 1983 и 1989 г. е носител на първи награди от фестивала „Стефан Сугарев“. Бил е солист-водач в Симфоничния оркестър на БНР, през периода 2006 – 2016 г. е част от квартет „Димов“. От 1993 г. е солист-виолист на камерният ансамбъл “Софийски Солисти”.
Като солист и камерен изпълнител концертира в Италия, Германия, Испания, Швейцария, Япония, Южна Корея, както и на всички значими фестивали в България. Реализирал е множество записи за БНР и БНТ и премиерни концертни изпълнения като “Кадиш” на Марк Копитман, “Blood Moon Rising” от Пол ван Брюхе, както и ”Lacrimae” от Б. Бритън и др.
Има издаден компактдиск “La Belle epoque de la Harpe”, от VMC “Musical Trеsaurus (заедно със Сузана Клинчарова и Андраш Адорян), в който изпълнява „Соната за флейта, виола и арфа” на Клод Дебюси, и Албер Русел – „Серенада” за флейта, арфа, цигулка, виола и виолончело. В компактдискът “Max Bruch Works for clarinet and viola” заедно с Данчо Радевски, Стефан Врачев, СО на БНР с диригент Григор Паликаров изпълнява концерта на М. Брух за кларинет, виола и симфоничен оркестър и „Осем пиеси за кларинет, виола и пиано”.
Огнян Константинов е професор по камерна музика и виола в НМА „Проф. Проф. Панчо Владигеров” и доктор по музикознание.
МАРТИН ИЛИЕВ е роден през 1991 г. в София. През 2002 г. постъпва в Националното музикално училище „Любомир Пипков“ в класа по кларинет на проф. д-р Сава Димитров, а през 2010 г. е приет в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, където продължава обучението си при проф. Димитър Димитров и проф. д-р Сава Димитров. През 2016 г. се дипломира като магистър в класа по кларинет на проф. Петко Радев.
Участва в майсторски класове на световноизвестни кларинетисти, сред които проф. Петко Радев, Луиджи Магистрели – Италия, Никола Балдеру – Франция, Филип Купер – Франция, Тибор Реман – Германия, Джовани Пунци – Италия и др.
Осъществява е записи за БНР и Радио „Франс интернасионал“.
Носител е на награди от национални и международни конкурси, сред които Втора награда от конкурс „Върбан Върбанов“ (Бургас, 2008), Първа награда от Международен конкурс „Млади виртуози“ (София, 2009), Трета награда от Международен конкурс „Охридски Бисери“ (Македония, 2009), Първа награда от конкурс „Върбан Върбанов“ (Бургас, 2010), Първа награда от Национален конкурс за млади певци и инструменталисти „Светослав Обретенов“ (Провадия, 2010), Първа награда от конкурс за немска и австрийска музика „MAGIC“, както и Специалната награда „Моцарт“ (Бургас, 2011), Трета награда от Международен конкурс „Млади виртуози“ (София, 2017), Трета награда от Международен конкурс „Антон Еберст“ (Сърбия, 2017).
Като първи кларинетист в състава на различни оперни и симфонични оркестри концертира в Турция, Гърция, Северна Македония, Румъния, Италия, Испания, Франция, Швейцария, САЩ, Южна Корея, Китай и др.
От 2013 г. е кларинетист в състава на Симфониета – София, а през януари 2017 г. постъпва като кларинетист и баскларинетист в състава на Софийската филхармония. Преподавател по кларинет в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.