На 19 март Софийската филхармония и цигуларят Светлин Русев под диригентската палка на Вахан Мардиросян ще са гости на Международния фестивал „Мартенски музикални дни". Обичаният от всички цигулар ще представи Концерт за цигулка и оркестър от Ерих Корнголд.
Не е ясен конкретният повод за написването на Концерта му за цигулка и оркестър в Ре мажор (1945-1946), но периодът съвпада с уволнението на Корнголд от филмовата индустрия. Композиторът е смятан за родоначалник на холивудския стил във филмовата музика. Нещо повече - той се превръща в идеолог на „холивудския саундтрак".Съществува информация за 23 негови филмови партитури, най-вече за Warner Bros., които са естествено продължение на изискания виенски класически стил.
Холивуд може да се „чуе" в Концерта за цигулка. Началната тема на първата част е взета от филма „Another Dawn" от 1937 г., втората - лирична тема Moderato Nobile е от филма „Хуарес" от 1939 г. Във втората част на концерта Корнголд въвежда тема от саундрака към „Anthony Adverse", отличен с Оскар през 1936 г. Финалът е изграден на теми от „Принцът и просякът" (1937). Корнголд посвещава концерта на съпругата на Густав Малер - Алма, в която е влюбен.
Диригентът Вахан Мардиросян допълва програмата с увертюрата-фантазия „Ромео и Жулиета" от Чайковски и Втората симфония на Скрябин.
Същата програма софийската публика ще може да чуе на 17 март в зала „България".
Билети за концерта в Русе – тук
За концерта в София – на касата на зала „България и в Ивентим.
Професионалния си път Светлин Русев започва като възпитаник на Музикалното училище в Русе и продължава след 1991 г. във Висшата национална консерватория по музика в Париж в класовете на Жерар Пуле, Деви Ерли и Жан-Жак Канторов. През 1994 завършва с отличие и с две първи награди от дипломните си изпити по цигулка и камерна музика. Обявен е за „Откритие на 2000-та година" от ADAMI и година по-късно е избран за стипендиант на Natexis-Banques Populaires Corporate Foundation.
Лауреат е на международните цигулкови конкурси в Индианаполис; в Мелбърн и „Маргарита Лонг – Жак Тибо" в Париж. През май 2001 на Международния конкурс в Сендай – Япония печели първа награда, специалната награда на публиката и специалната награда за най-добро изпълнение на Бах. Оттогава осъществява блестяща кариера на световните сцени – на Болшой театър и зала Чайковски в Москва, Сънтори Хол в Токио, Центъра за изкуства в Сеул, зала „Плейел", ЮНЕСКО, Театър „Шанз-Елизе", Театър „Шатле", Cité de la Musique, Театър „DelaVille", Национална концертна зала „Бела Барток" - Будапеща, AlteOper – Франкфурт, Palais des Beaux Arts в Брюксел, Концертхаус в Берлин, Двореца на ООН в Женева, Културен център Кирчнер в Буенос Айрес и др. Солира на едни от най-реномираните оркестри: Националния оркестър на Франция, Оркестъра на националното радио на Франция, Оркестъра на Романска Швейцария, Националния оркестър на Белгия, Сеулската филхармония, Токийската филхармония, Симфоничния оркестър на Индианополис, Филхармоничния оркестър „Джордже Енеску" – Букурещ, Оркестъра на Румънското национално радио, Cremerata BalOca и др. Свири като солист под палката на известни диригенти, сред които са Леон Флайшер, Йехуди Менухин, Юзо Тояма, Марек Яновски, Джон Акселрод, Франсуа-Ксавие Рот, Жан-Жак Канторов, Мюнг-Вун Чунг, Емануел Кривин, Денис Ръсел-Дейвис, Лионел Бренгие, Емил Табаков, Найден Тодоров и др.
Носител е на наградата „Кристална лира" през 2007, 2016, 2019 и на „Музикант на годината" за 2006. Удостоен е с Почетната награда на президента на Република България за изключителни постижения в областта на изпълнителското изкуство (2019).
Свири на цигулка Страдивариус от 1710 „Camposelice", предоставена му от Музикалната фондация Nippon.