Чуйте повече от интервюто на Георги Митов-Геми с проф. Сава Димитров - ректор на НМА "Проф. Панчо Владигеров", разположено в звуковия файл под главната снимка!
През март 2025 г. Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и столицата ни ще посрещнат едни от най-добрите млади пианисти от цял свят. За първи път в историята на Международния клавирен конкурс „Панчо Владигеров“ домакин и организатор на престижната надпревара е НМА – най-старото висше училище по музика в България, което продължава да вдъхновява световната сцена със своите изключителни таланти.
Тържественото откриване е на 1 март 2025 г. от 18:00 часа в концертната зала на Академията. В рамките на събитието изпълнения на талантливи ученици от музикалните училища в страната ще представят произведения на великия български музикант, композитор и педагог Панчо Владигеров.
Професор Владигеров е емблематична фигура в българската музикална култура, преподавал четири десетилетия в Националната музикална академия и възпитал поколения композитори и изпълнители. Със своите многобройни творби във всички класически жанрове той изиграва решаваща роля за утвърждаването на българската композиторска школа.
Международният клавирен конкурс „Панчо Владигеров“ ще се проведе в София от 1 до 9 март 2025 г. под патронажа на председателя на Народното събрание, организиран в партньорство с Министерството на културата и Столична община и ще даде сцена за изява на изключителни млади пианисти от цял свят, които ще се срещнат в столицата ни – градът на радост и надежда, на вдъхновение и творчество.
Уебсайт на Международния клавирен конкурс „Панчо Владигеров“: https://vladigerovcompetition.com/
Официална Фейсбук страница на Конкурса: https://www.facebook.com/vladigerovcompetition/
Instagram: vladigerov_competition
Програма:
Откриване на Международния клавирен конкурс „Панчо Владигеров“
с творби от Панчо Владигеров
в изпълнение на ученици от музикалните училища в страната
1 март 2025 г. | Концертна зала | 18:00 часа
бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ №94
Идеята за Международен конкурс за пианисти на името на Панчо Владигеров възниква в началото на 70-те години, когато Първомайсторът е още жив. Първоначалният проект предвижда София да стане неговия център. След това е избран Шумен – любимият град на Владигеров. Обичат много своя Панчо Владигеров и шуменци. Първият международен конкурс за пианисти „Панчо Владигеров“ се провежда през 1986 г., когато в надпреварата се включват 22 пианисти от 7 страни, а международното жури от 15 души e с председател Парашкев Хаджиев. Случва се така, че първото провеждане на международния Владигеров конкурс остава единственото с клавирна специалност. През 1993 г., в Шумен, се създава фондация „Панчо Владигеров“, високата цел на която е възкресяването на конкурса. Големият наш цигулар Минчо Минчев, ръководен от благородна амбиция, енергия и деловитост, оглавява фондацията и се създава национален, а впоследствие и Международен конкурс за пианисти и цигулари на името на Панчо Владигеров. Изключително голяма заслуга за развитието и утвърждаването на клавирната специалност при провеждането в Шумен на международните конкурси имат известни български пианисти и педагози. При първото провеждане на конкурса проф. Антон Диков е член на международното жури, а при последвалите издания е председател и радетел за неговото разгръщане в международен мащаб. Към неговите усилия се добавят възможностите и международните контакти на проф. Николай Евров и проф. Милена Моллова, които са били председатели на журита и също са допринесли за популяризирането на конкурса в чужбина. От 2015 г. към каузата се присъединява друг титан на българската изпълнителска школа – световнопризнатият пианист Людмил Ангелов. Минчо Минчев винаги е поемал организацията и селекцията на международното жури на цигулковата специалност на конкурса, а Людмил Ангелов – на клавирната специалност за последните два международни конкурса.
Милеейки за българщината и с чувството на национален дълг и гордост, двамата ни изявени музиканти се присъединяват към идеята за възраждането на Международния конкурс „Панчо Владигеров“, чието домакинство да бъде поето именно от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. Сградата, в която Маестрото преподава четири десетилетия, посветил живота си на музикалното изкуство и в която все още отекват така характерният му глас, чувството за хумор и безсмъртните му творби.
С Постановление № 52 на Министерския съвет от 2 март 1995 г. Българската държавна консерватория е преименувана на Държавна музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в чест на големия ни композитор, а от май 2006 г. с решение на Народното събрание – на Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.