Младата британска звезда Александър Улман се завръща в София

Младата британска звезда Александър Улман се завръща в София

19 януари 2023г., 19.00ч., зала "България"

Младата британска звезда Александър Улман се завръща на сцената на зала „България" на 19 януари от 19.00ч., когато заедно със Софийската филхармония ще представи Концерт за пиано и оркестър №5 "Императорски" от Бетовен. Диригент на вечерта е маестро Джонатан Блоксам. Той допълва програмата с първа и втора сюита „Дафнис и Хлое" от Равел.

Британският пианист Александър Улман впечатлява публиката и критиците по целия свят с дълбочината и финеса на интерпретациите си, с техническото майсторство и кристалното фразиране. За първи път той попада в полезрението на меломаните през 2011 г., след като печели Международния конкурс за пиано "Ф. Лист" в Будапеща. Роден в Лондон, през 1991 г., той учи в училището Пърсел, Института Къртис и Кралския музикален колеж. Негови учители са били Леон Флейшер, Игнат Солженицин, Дмитрий Алексеев, Иън Джоунс и Елисо Вирсаладзе.

Гастролира с успех в Европа, Канада, Корея, САЩ, Мексико. Работил е с оркестри като Кралската филхармония в Лондон, Нидерландския радиооркестър, Норвежки радиооркестър, Санкт Петербургска филхармония, Корейски симфоничен оркестър, Симфоничния оркестър на Ню Джърси, Симфоничния оркестър на Будапеща и др. Свирил е в зала „Уигмор" и „Кралица Елизабет Хол" (Лондон), „Концертгебау" (Амстердам), „Геванхаус" (Лайпциг), Кимъл център (Филаделфия), Кенеди център (Вашингтон), Сеулския арт център, Шанхайски център за ориенталски изкуства и NCPA в Пекин и др.

Пианистът участва в известни музикални фестивали, в международни клавирни серии в Нотингам и Оксфорд, програмите на BBC – Radio 3, France Musique и MDR Klassik. През пролетта на 2019 г. излиза първият му албум за Rubicon със клавирни транскрипции – сюити из велики руски балети: „Лешникотрошачката" от Чайковски, „Пепеляшка" от Прокофиев, „Петрушка" и „Жар птица" от Стравински.

През пролетта на 2019 г. излиза първият му албум за Rubicon, включващ „Лешникотрошачката" на Чайковски, „Шест парчета от Пепеляшка" на Прокофиев, както и Петрушка и Firebird на Стравински.

Александър Улман очарова софийската публика през 2021 и 2022 г. и очаква с нетърпение третата си среща с родните меломани.

Императорският концерт се счита за последният концертен опус за пиано на Бетовен (през 1815 г. той пише и Шести концерт в ре мажор, който обаче остава незавършен). Композиран е между 1809 г. и 1811 г. във Виена, в трудното време на ожесточени сражения с Наполеоновите войски, когато Виена е обсадена и принудена да се предаде. По това време Бетовен пише на своя издател: „Какво разрушение и опустошение цари наоколо! Нищо, освен барабани, канонади и всевъзможни човешки страдания..."

Концертът е посветен на ерцхерцог Рудолф (Йоханес Йозеф Райнер фон Хабсбург-Лотринген), най-малкият син на император Леополд ІІ, архиепископ на Оломоуц и по-къс- но кардинал. Той е бил ученик на Бетовен, става негов покровител и близък приятел повече от 20 го- дини. На него са посветени 14 от творбите на композитора (сред които и сонатата Hammerklavier и Missa Solemnis), а той самият също е композирал и публикувал под псевдоним. Първото прозвучаване на концерта било на 13 януари 1811 г. в двореца на принц Йозеф Лобковиц във Виена, солист бил самият ерцхерцог Рудолф. Публичната премиера била на 28 ноември съща- та година в „Гевандхаус" в Лайпциг под диригентството на Йохан Филип Кристиан Шулц, със солист Фридрих Шнайдер, органист на прочутата Бахова църква „Св. Томас". И едва на 12 февруари 1812 г. концертът прозвучава за първи път във Виена в изпълнение на известния пианист и композитор Карл Черни, също ученик на Бетовен. Названието „Императорски" не е авторско, а е поставено от Йохан Баптист Крамер, английският издател на партитурата на концерта, вероятно продиктувано и от посвещението, и от внушителната, необичайно мащабна творба, с продължителност над 40 минути.

Ограничено количество билети за концерта все още могат да се намерят на касата на зала „България" и в Ивентим.

Пълната програма на Софийската филхармония може да намерите на: https://sofiaphilharmonic.com/

Ключови думи: