На 4 юли на официална церемония в Голямата зала на читалище „Братство 1869“ бяха връчени Годишните награди за изкуство за 2023 г.! Инициативата се провежда за втора година и целта й е да отличи най-добрите изпълнители и преподаватели в различните школи и състави.
Почетен плакет в различните категории получиха:
- Яница Стойнева, китара с преподавател Евгени Арсов
- Ивет Благоева, цигулка с преподавател Велина Петкова
- Йоана Петрова, поп пеене с преподавател Жана Райнова
- Максимилиан Янков, цигулка с преподавател Роза Мирчева
- Ивана Разсолкова, народно пеене с преподавател Слава Соколова
- Яков Стоянов – кларинет с преподавател Костадин Нейков
- Антонио Бояджийски, акордеон с преподавател Любомир Борисов
- Диляна Попова, пиано с преподавател Красимира Матуска
- Ния Крумова, спортни танци с треньори Петя Димитрова и Петьо Стоянов
- Димана Крумова, народно пеене с преподавател Адела Харалампиева
- МК „Пей сърце“, творчески колектив с ръководител Ани Стойнева
Статуетка за млад изпълнител получи за втора година Димитър Стоймиров за високите му постижения в областта на класическата китара и пианото.
Статуетка за принос в популяризирането на хоровото изкуство и обогатяване на културния живот на община Кюстендил получи Борис Самаринов - дългогодишен хорист и солист на Музикална компания „Пей сърце“.
Статуетка за цялостно творчество бе връчена на Николай Иванов – музикант, диригент и аранжор.
Голямата награда - Статуетка „Годишна награда за изкуство 2023“, бе връчена на дългогодишния музикант, диригент и общественик – г-н Димитър Цветков!
Димитър Цветков е роден през 1946 г. От 1973 г. учи в Българската държавна консерватория в класа по саксофон и кларинет при проф. Сава Димитров и Димитър Симеонов. Там завършва специализация за диригенти на Духови оркестри. Дългогодишен диригент е на Градския духов оркестър, преподавател по кларинет, саксофон, китара, флейта, полифония и др. Много от неговите ученици вече са професионални музиканти и учители по музика в страната и чужбина. Бил е преподавател по музика в Търговската гимназия в Кюстендил. Дълги години е работил в Кипър, Македония, Сърбия, Черна гора, Германия. От 2007 г. Маестрото е ръководител и диригент на Туристически хор „Осоговско ехо” и от 2015 г. на група „Елеганс” към читалище „Пробуда 1961”. Формациите участват активно във всички мероприятия, организирани от читалището и туристическото дружество. Печелят призови места на множество фестивали и конкурси в страната и чужбина.
Всички наградени получиха и парични и предметни награди, подсигурени от читалище „Братство 1869“, ТД „Осогово“ и др.
Сред официалните гости бяха инж. Александър Пандурски – областен управител на област Кюстендил, г-н Петър Паунов - кмет на община Кюстендил, г-н Иван Андонов – Председател на Общински съвет – Кюстендил, г-н Христо Абаджиев – председател на ТД „Осогово“ и др.
На 5 юли 2023 г. цигуларят Цветан Каранов – правнук на Ефрем Каранов и внук на известният кюстендилски музикант и диригент Цветан Каранов, първият директор на детската музикална школа на читалището, направи голямо дарение – ръчно изработена цигулка. Музикалният инструмент е на повече от осемдесет години и е изработен от известният кюстендилски лютиер – Иван Друмохарски.
Иван Друмохарски е изтъкнат майстор на струнни музикални инструменти. Като лютиер получава световно признание и множество медали и награди от международни конкурси за изработка на цигулки и виоли. На негови инструменти свирят известни български солисти и оркестранти. Той е един от създателите на Мандолиненият оркестър в град Кюстендил, а по-късно и негов ръководител. Награден е с орден „Кирил и Методий“ II – степен.
Рода Каранови започва от град Кратово, Северна Македония. Дейността на Ефрем Каранов е свързана и с активно участие в културния живот на Кюстендил. Заедно с по-будни дейци през 1891 г. възстановява дейността на читалище „Братство”. Взема участие в различни комисии за театрални представления, вечеринки, построяване на нова сграда за читалището, съдейства за откриване на библиотека и читалня към него.