Чуйте повече от интервютата на Георги Митов-Геми с Александра Дарбоклиева - експерт "Туристическа агентска дейност, маркетинг и реклама" в Общински институт "Старинен Пловдив" и Карамфила Прахчарова- уредник на Балабановата къща в Пловдив и част от екипа на Общински институт "Старинен Пловдив", разположени в звуковия файл под главната снимка!
Започнаха емблематичните Празници на Стария град 2024 в Пловдив. Те бяха открити с две събития: изложба с уникални фотографии на Римски стадион и звезден гала спектакъл на Фолклорен ансамбъл „Тракия" на Античния театър, който отбелязва 50 години от създаването си, представя легендарни сценични произведения, които ще ни потопят в магията на българския фолклор. Мотото „Вдъхновението" е водещата тема на документалната фотоизложба на Римския стадион, която ще разкаже за Празниците на Стария град през годините. Уникалните художествени фотографии на доц. Никола Лаутлиев, архивни кадри и документи на ОИ „Старинен Пловдив" и партньорите от Народна библиотека „Иван Вазов" и Дирекция „Регионален държавен архив" – Пловдив оформят интригуващ визуален разказ за това как през годините Старинен Пловдив става пресечна точка на всички изкуства, но и място за забави, улични шествия, приложни занаяти и много други.
През 2024 г. театралният и литературен фокус в програмата на Празниците е много силен – предвидени са театрални представления за деца и възрастни; представяне на новото, преработено издание на книгата „Димитър Кудоглу и Домът на благотворителността и народното здраве" с автори Стефан Шивачев и Мая Лесинска; хумористично литературно соаре; поетична вечер, както и среща с обичания писател, сценарист, актьор и драматург Иво Сиромахов на Римски стадион. Проф. Владимир Прахчаров, доктор по Теория и история на театъра от университета Уисконсин в Медисън (САЩ), ще бъде водещ на уъркшоп в Късноантична сграда „Ирини" за хора с интерес към театъра с тема „Режисьорски анализ на текста. Хамлет".
Филмовата програма е впечатляваща – в Къщата на Верен Стамболян ще бъде представено късометражно кино със силен социален фокус, а в Къщата на д-р Стоян Чомаков ще бъде представянето на пълнометражния документален филм „С глава в стената" за Андрей Баташов.
Музикални и танцови спектакли ще изпълнят пространствата на Античния театър, на Римски стадион, къща „Клианти", Късноантична сграда „Ирини".
На 5 октомври от 19.00ч. в Епископската базилика в Пловдив младите и талантливи цигуларки Елишка Кукалова и Клара Лешкова, виолиста Даниел Махо и виолончелиста Филип Руфер идват за първи път в България с концерти в София и в Пловдив.
Музикантите от квартет „Кукал“ съчетават традиционните и модерните съвременни музикални подходи, които те придобиват по време на обучението си в престижни университети във Виена, Залцбург, Базел, Варшава и Прага.
Квартетът носи името на известния чешки съвременен композитор Ондрей Кукал.
В Пловдив музикалното събитие е на 5 октомври от 19 часа в Епископската базилика на Филипопол с ВХОД СВОБОДЕН.
Концертът се организира от Чешкия център в София в партньорство с Общински институт „Старинен Пловдив“ с подкрепата и под егидата на Почетния консул на Чешката република в Пловдив. В рамките на „Празници на Стария град“ и програмата за Годината на Чешката музика.
В Малка базилика от Филипопол на 10 октомври 2024 г. е концертът на Академичен народен хор с диригент проф. Костадин Бураджиев и специалното участие на звезден гост - музикантът Лука Пицети от Италия.
Изданието на Празниците през тази година е част и отбелязването на 105 години от рождението на Николай Хайтов с изложба резбовани приказки по „Диви разкази" и прожекцията на филма „Хорото в мен" на Юрий Дачев и БНТ в Къщата на Верен Стамболян.
Многообразните прояви се допълват от вече превърналата се в традиция изложба изнесени фондове с куратор Антоанета Пердикацева – уредник на Къща „Недкович", която през тази година представя уникални осветителни тела от фондовете на ОИ „Старинен Пловдив" с изложбата „Светлините на града".
Екипът на Института кани любителите на историята и културно-историческото наследство да се включат и в градския пешеходен тур „Неразказани истории" с Вангел Илиев – главен екскурзовод в Института. Вангел увлекателно ще разкаже малко познати факти за античното и възрожденско наследство на Пловдив и ще разкрие пластовете история на града.
Всички 25 събития са с вход свободен. Някои от тях са с предварително записване.
Ето какво ви остава да посетите
27 септември (петък)
18:00 ч., Римски стадион
Среща с Иво Сиромахов
19:00 ч., Късноантична сграда „Ирини"
Режисьорски анализ на текста. Хамлет
Уъркшоп за участници с интерес към театъра с водещ проф. Владимир Прахчаров. Вход свободен с предварително записване на тел.: 0899206109
28 септември (събота)
11:00 ч., Къща на Верен Стамболян
Детска музикална работилничка с Дади – представяне на музикална книжка „С музика и Дади по света – Африка"
19:00 ч., Късноантична сграда „Ирини"
„Богомилите и Светия граал" – филмова прожекция и среща с журналиста Максим Караджов и историка Валентина Караджова, част от екипа на филма
29 септември (неделя)
19:00 часа, Късноантична сграда „Ирини"
Животът, макар и кратък – театрален спектакъл по текстове на Станислав Стратиев на Училище за таланти с ръководител Даниел Ангелов
30 септември (понеделник)
19:30 ч., Къща на Верен Стамболян
„Свиждане" и „Дрехи" – прожекция на късометражни филми и дискусия с режисьора Веселин Бойдев
1 октомври (вторник)
19:00 часа, Късноантична сграда „Ирини"
С музика живея – танцов и музикален спектакъл на студио „Музикална вълна" – Пловдив, балет „Ера", солисти от „Прима Проджект студио", ученици от специалност „Поп и джаз пеене" в НУМТИ „Добрин Петков" – Пловдив.
5 октомври (събота)
19:00 ч., Епископската базилика на Филипопол
Концерт на KUKAL QUARTET
Елишка Кукалова, Клара Лешкова (цигулка), Даниел Махо (виола), Филип Руфер (виолончело). Съвместно събитие с Чешки център София под егидата на Почетния консул на Чешката република в Пловдив
6 октомври (неделя)
11:00 ч., Късноантична сграда „Ирини"
„Кукувица" по Елин Рахнев
Детски театрален спектакъл с режисьор Лора Нейкова
10 октомври (четвъртък)
19:00 ч., Малка базилика от Филипопол
Хоров концерт на Академичен народен хор с диригент проф. Костадин Бураджиев със специалното участие на звезден гост
11 октомври (петък)
18:00 ч., Къща на д-р Стоян Чомаков
С глава в стената – кинопрожекция на биографичния документален филм за Андрей Баташов и среща с продуцента Павел Павлов
12 октомври (събота)
19:00 ч., Късноантична сграда „Ирини"
„Четири портрета на майки" от Арнолд Уескър
Дипломен спектакъл на студентите по актьорско майсторство в ПУ „Паисий Хилендарски" в класа на доц. Лео Капон