На 21 август 2026 г. в Държавна опера Варна ще се проведе предварителна селекция за участие в осмото издание на престижния Международен конкурс за оперно пеене Vox Mutinae „Николай Гяуров“. Председател на журито ще бъде световноизвестния маестро Фабио Армилято.
Следващите кръгове на конкурса ще се състоят в Италия – в Таранто на 21 ноември и в Модена (от 3 до 7 декември).
Конкурсът е без възрастови ограничения, участниците трябва да са навършили 18 години.
Срокът за подаване на заявки за участие е 15 август.
Условията за участие ще намерите на италиански език ТУК
Авторитетният български оперен певец – бас Николай Гяуров - (13.09.1929-02.06.2004) е работил дълги години в Италия. Забележителни са ролите му на Мефистофел във „Фауст“ на Шарл Гуно, на Филип II в „Дон Карлос“ на Джузепе Верди, на Дон Жуан в едноименната опера от Волфганг Амадеус Моцарт и Борис Годунов в операта на Модест Мусоргски.
Николай Гяуров е роден на 13 септември 1929 г. в село Лъджене, днес квартал на Велинград. Негов по-голям брат е комунистическият функционер Костадин Гяуров. От ранна възраст има интерес към музиката, а по време на военната си служба пее и ръководи самодеен хор, като с това прави впечатление на Петко Стайнов. Учи оперно пеене в Софийската консерватория при Христо Бръмбаров, а през 1950 г. продължава обучението си в Ленинград, а след това и в Москва.
Кариерата на Гяуров започва през 1955 г., когато печели голямата награда на престижния конкурс за оперни певци в Париж. Прави дебюта си в Софийската народна опера на 18 март 1956 г. като Дон Базилио в „Севилският бръснар“ на Джоакино Росини. През есента на същата година заминава за Москва, където няколко сезона работи в Болшой театър. На 20 февруари 1960 година Гяуров участва в постановка на „Борис Годунов“ в миланския театър „Ла Скала“, в която участват и двама други изтъкнати български певци – Борис Христов като Борис Годунов и Димитър Узунов като Самозванеца. Този спектакъл става повратна точка в кариерата му, донасяйки му поредица ангажименти в Ла Скала, които го превръщат задълго в постоянен водещ бас на театъра. Той изпълнява роли и във Виенската Щатсопер, Гранд опера - Париж, Ковънт Гардън - Лондон, Метрополитън опера - Ню Йорк, както и в много други престижни театри.