Две българчета сред лауреатите на Международния кларинетен конкурс “Сава Димитров”

Две българчета сред лауреатите на Международния кларинетен конкурс “Сава Димитров”

Над 7000 души от десетки държави проследиха събитието онлайн

12-годишният Симеон Витанов от Велико Търново и 15-годишният Цветомир Радев от София завоюваха място за България сред лауреатите на първото издание на Международния кларинетен конкурс “Сава Димитров”. Двамата се пребориха с тежката конкуренция на участници от десетки държави и се класираха на вторите места в своите възрастови категории – А и B.

Конкурсът се проведе онлайн между 16 и 20 декември и събра международна публика от над 7000 ценители от различни континенти. В него се включиха близо 100 изпълнители от десетки държави от цял свят. Общият награден фонд на събитието, който се разпределя между лаураетите е 50 хил. лева под формата на парични и предметни награди. Организатори на събитието са Фондация “Проф. Сава Димитров” и Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров” в партньорство с Министерството на културата, Министерството на образованието и науката, Столичната община и Съюза на българските композитори.

“Горди и благодарни сме, че тези две деца достойно защитиха българската кларинетна школа в първото издание на конкурса. Те се справиха не само със силната международна конкуренция, а и с необичайните обстоятелства, в които реализирахме събитието онлайн.”, сподели проф. д-р Сава Димитров, председател на Организационния комитет, Ректор на Националната музикална академия и внук на основателя на кларинетната школа у нас, чието име носи конкурсът. “Големият интерес от страна на участниците и публиката от цял свят доказа, че в България имаме волята и уменията да направим музикално събития на световно ниво, че ние имаме място на международната музикална сцена. Вярвам, че това е само началото.”, допълни той.

Най-оспорвана беше надпреварата във високите възрастови категории D и Е, където и наградният фонд е най-съществен. Първите места в тях завоюваха съответно 20-годишният Михал Сервин от Полша и 25-годишният Станислав Павлович от Украйна, които освен парични награди получават изключителните музикални инструменти Tradition Bb кларинет и Légende Bb кларинет, предоставени от Buffet Crampon.

18-годишната Натали Хрдова от Чехия е на първа позиция в Категория C. Начело на Категория B застана Петру Пане на 16 години от Румъния. При най-малките в Категория А големият победител е 14-годишният Петризор Кристиан Йонут от Румъния.

Изпълненията на участниците бяха оценявани анонимно от “звездното жури”* на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров", което обедини зад каузата изключителни изпълнители и преподаватели от цял свят.

 Лаураети в отделните категории на Международния кларинетен конкурс Сава Димитров 2020

Категория А

1.Петризор Кристиан Йонут, Румъния

2.Симеон Витанов, България

3.Леонас Бартулис, Литва

 

Категория B

1.Петру Пане, Румъния

2.Цветомир Радев, България

3.Йоана Томеску, Румъния

 

Категория С

1.Натали Хрдова, Чехия

2.Рокас Макщутис, Литва

3.Раполас Бартулис, Литва

 

Категория D

1.Михал Сервин, Полша

2.Домагой Мартинович, Хърватия

3.Нина Рейно, Франция

 

Категория Е

1.Станислав Павлович, Украйна

2.Хесус Давид Милано Мелгарейо, Венецуела

3.Алеш Тврдик, Чехия

 

*За журито:

Проф. Филип Купер - Първи кларинетист на оркестъра на Парижката национална опера от 1984 година насам, който се изявява и като солист в Берлинската филхармония, Миланската скала, Чешката филхармония, Симфоничния оркестър на Баварското радио, Московския симфоничен оркестър, полския оркестър Sinfonia Varsovia, Orchestre de Paris, Orchestre National de France и др.

Джулиан Блис започва да свири кларинет по собствено желание на 4-годишна възраст. Само след две години вече има първата си изява в Бъкингамския дворец, а когато е на 12 години е поканен да свири отново там на концерта по случай юбилея на кралица Елизабет Втора. По същото време печели и голяма награда от Университета в Индиана, САЩ, което поставя началото и на кариера със стотици турнета и концерти в цял свят. Освен като солист на едни от най-добрите оркестри в света, сред които Филхармонията на BBC, Лондонската филхармония и Кралския филхармоничен оркестър на Великобритания, Блис е известен и със запомнящото се поведение на сцената и това, че обича да общува непринудено с публиката. Именно заради това го сравняват и със сънародника му - футболната звезда Уейн Руни.

Проф. Людмила Петеркова е претодавател в Пражката консерватория откакто е на 27 години и сред възпитаниците й са изпълнители от Италия, Франция, Полша, Корея, Япония, САЩ и Египет. Като солист и изпълнител свири с едни от най-престижните оркестри в Европа, а записите й имат над 2 млн. слушания в платформата Spotify.

Към тях ще се присъедини и българинът доц. д-р Вангел Тангъров, когото родната публика помни като първи кларинетист на Софийската Филхармония, а който в момента е преподавател по кларинет в Тексаския щатски университет и първи кларинетист на Операта в Остин, Mid-Texas Symphony и канадския Симфоничен оркестър Виктория. В състава на журито е и проф. Антонио Тинели – световноизвестен музикант с десетки международни награди, а понастоящем преподавател и координатор на школата по кларинет в Консерваторията „Н. Пичини” в Бари и артистичен директор на различни музикални събития. Сред членовете са и проф. Емил Вишинеску – преподавател в Националната музикална академия в Букурещ и първи кларинетист на George Enescu Philarmony, проф. Джуро Пете, който е водещ преподавател по кларинет в Сърбия, и Павлин Панайотов – възпитаник на българската школа с над 20 години международна музикална кариера, а в момента преподавател и създател на първия училищен кларинетен оркетър в Чехия. Тадей Кениг е професор по кларинет в Музикалната академия в Любляна (Словения) и гост-професор в Университета в Нови Сад, има проведени мастър класове в редица водещи университети, сред които Musikakademie der Stadt Basel, Conservatorio della Svizzera Italiana, UDK Berlin и др. Проф. Никола Сърдич е преподавател в Академията по изкуствата в Нови Сад и Академията по изкуствата в Баня Лука, а като солист и камерен музикант е свирил на големи сцени в бивша Югославия, Франция, Белгия, Германия, Великобритания, Чехия, Нидерландия, Русия, Румъния, Словакия и Унгария.

Още информация за конкурса можете да намерите на:

https://clarinetcompetition.savadimitrov.com/