Двама забележителни музиканти, покорили световните сцени гостуват на Софийската филхармония на 17 и 18 септември. Блестящият цигулар Борис Белкин и един от най-прочутите съвременни диригенти Джанлуиджи Джелмети ще представят програма, посветена на 100 години от смъртта на Брух и 250 години от рождението на Бетовен.
Концертът е очакван с огромен интерес, както от музикалните фенове, така и от музикантите, част от които вече са имали удоволствието да работят с двамата музикални колоси в Италия.
Наричан от малък музикален вундеркин кариерата на Борис Белкин започва на 7-годишна възраст с концерт, дирижиран от знаменития Кирил Концрашин. Още тогава започват и множество концерти в Съветския съюз и Източна Европа. Откакто емигрира на Запад през 1974г., той редовно работи с диригенти като Бърнстейн, Ашкенази, Мета, Маазел, Мути, Озава, Зандерлинг, Темирканов, Дохнани, Дютоа, Джелмети, Хербиг, Тенщед, Ратъл, Хайтинк, Берглунд, Мата, Чунг, Хироками, Федосеев, Аронович, Уелсър-Мост, Лазарев, Симонов, Коган и много други, изявявайки се с прочути световни оркестри като Бостънските симфоници, Берлинската филхармония, Филхармониите на Кливланд, Лос Анджелис, Филаделфия, Израелската филхармония, Симфоничните оркестри на Питсбърг, Монреал, Баварското радио, Кралския Концертгебау и големите британски оркестри. Редовен гост е на фестивала в Миядзаки, след като през 1997 за първи път е поканен от Исак Щерн да свири заедно с него там. Свири камерна музика с изпълнители като Юрий Башмет, Миша Майски, Жорж Плудермахер и много други. Неговият първи запис - Концертът за цигулка № 1 на Паганини с Израелската филхармония и Зубин Мета и до днес се смята за стандарт в изпълнението на виртуозния концерт. Борис Белкин провежда от 1985г. майсторски класове в прочутата Академия Киджиана в Сиена, Италия, а от 1997г. е преподавател в Академията за музика в Маастрихт, Нидерландия.
В София Белкин ще представи безспорно най-популярния, брилянтен Концерта за цигулка на Макс Брух № 1, който си отива точно преди 100 години, на 2 октомври 1920г. И до днес тази творба е един от предпочитаните шедьоври в репертоара на всеки цигулков виртуоз. През 2000 концертът е избран на първо място в гласуването на слушателите на британската радиостанция Classic FM.
Във втората част на вечерта маестро Джанлуиджи Джелмети ще води оркестъра в гениалната Седма симфония на Бетовен. Любима на публика и артисти, тя е била високо оценена и от велики съвременници на Бетовен, които я възприели като „най-мелодичната и най-оптимистична” творба на композитора. Вагнер я нарекъл „апотеоз на танца” заради изобилието от ритми и танцувални асоциации (в третата част прозвучава и австрийска селска песен, записана от Бетовен в Теплиц). А финала Чайковски определя като „вакханалия на звуци, поредица картини, изпълнени с всеотдайно веселие, щастие и доволство от живота”.
Джанлуиджи Джелмети е сред най-престижните съвременни диригенти. След дебюта си в Берлинската филхармония италианският диригент, ученик на Серджу Челибидаке, Франко Ферара и Ханс Сваровски, редовно се изявява на подиума на най-значимите световни оперни театри и фестивали.
Десет години е бил главен диригент на Симфоничния Радиооркестър в Щутгарт и музикален директор на Teatro dell’Opera в Рим от 2000 до 2009. От 2004 е главен диригент и художествен ръководител на Симфоничния оркестър в Сидни. Освен това редовно работи в операта в Монте Карло и в Кралската опера Ковънт Гардън.
Маестро Джелмети е специализиран в италианския и френския оперен репертоар от 19 и 20 век, като възражда и осъществява премиери на рядко изпълнявани творби. В Италия той дирижира множество постановки на Росиниевия оперен фестивал, през 1999 спечелва наградата „Росини д'Оро“ с изпълнението на операта „Вилхелм Тел”. Получава и наградата на критиците в Токио „Най-добро изпълнение на годината“ през 1997 за Девета симфония на Бетховен. През 2006 прави триумфално „двойно турне“ в Япония, заедно с Teatro dell’Opera - Рим и със Симфоничния оркестър на Сидни в концерти с творби на Равел и Чайковски. Джанлуиджи Джелмети преподава оркестрово дирижиране в Музикалната Академия Киджиана в Сиена от 1997 и в Националната академия „Санта Чечилия” в Рим. Обявен е за Кавалер на Ордена на изкуствата и литературата във Франция и Кавалер на Големия кръст от президента на Италия Карло Адзелио Чиампи.
Билети за забележителното събитие са налични на касата на зала България и в Ивентим.
Интервютата на Георги Митов-Геми с цигуларя Борис Белкин /в превод на Ангелина Александрова/ и диригента Джанлуиджи Джелмети /в превод на Марвело Колев/ще откриете в звуковите файлове под снимките вляво.