На 16 февруари 2020г. Софийската филхармония, маестро Найден Тодоров и артистите Ана Пападопулу и Валентин Ганев ще представят творчеството на Сергей Рахманинов. Компания на сцената ще им прави виртуозният български пианист Людмил Ангелов, който ще изсвири Втория клавирен концерт на руския гений. Концертът е част от образователната поредица Фортисимо Академия и е насочен както към почитателите на класическата музика, така и към онези, които тепърва откриват нейното очарование.
Името на Сергей Рахманинов е известно по целия свят. Изключителен пианист, блестящ диригент и композитор, оставил на целия свят огромно културно наследство, той е сред най- обичаните композитори на всички времена. Неговият Втори концерт за пиано печели 8 пъти класацията на Класик ФМ за най-любимо произведение.
Според проучване, публикувано в списанието EPJ Data Science съвсем наскоро, Рахманинов е най-иновативният композитор в историята на класическата музика. Изследователите го поставят пред колоси като Бах, Брамс и Менделсон. Произведенията му са оценени и като най-оригинални в сравнение с предишни негови творби. Изследването обхваща повече от 900 творби на класическата музика.
Отвъд статистиката обаче остава дълбоката емоционалност на Рахманинов, която може да развълнува различни поколения. Днес той вдъхновява и много филмови режисьори. Неговата музика е използвана в повече от 206 филма, сред които "Бърдмен", "Тя", "Доктор Живаго", "Ронин", "Добрата съпруга" и мн. др.
Още любопитни факти и музика от големия композитор ще чуете на 16 февруари от 19 ч. в зала "България".
Билети - на касата на залата и в Ивентим.
Няколко години след създаването на детската музикално-образователна програма Фортисимо Фамилия екипът ѝ включва към образователните си концерти за деца и тийнейджъри и един с академично съдържание, за възрастни.
Фортисимо Академия е насоченa към любителите на класическата музика, но и към хората, които за първи път ще се срещнат с нея. Фортисимо Академия разказва по увлекателен начин малко известни факти за живота и творчеството на големите музиканти. Представя трудния, но романтичен път на световно известните композитори към безсмъртието и отговоря на въпроса, защо класическата музика никога няма да умре.
Чуйте подробности за събитието от актрисата Ана Пападополу в интервюто на Радостина Узунова, разположено в звуковия файл под снимките вляво!