Анна Томова-Синтова: „Истината на голямото изкуство трябва да остане“

Интервю за Класик ФМ радио

„Операта се промени, но аз абсолютно вярвам в силата на изкуството, която никога не може да бъде заличена. Приливи и отливи винаги е имало. Истината на голямото изкуство трябва да остане. Това ще стане, защото аз силно вярвам на новото поколение“. Така в ефира на Класик ФМ радио голямата оперна прима Анна Томова-Синтова описа музикалната среда, в която живеем. По думите й, „в края на 20 век беше „поантата“ на изпълнителското изкуство по цял свят било то като диригенти, било то като изпълнители. След като си отидоха големите диригенти – Шолти, Бърнстейн, Караян, настъпи нещо друго. Бяхме по-склонни да дадем път на нещо ново. Стремежът е всичко това да служи изкуството“, спомня си всепризнатото българско сопрано. „Аз приемам модерното и новото, но трябва да се познае композитора и неговия замисъл. Това трябва да бъде уважавано, както винаги е било от големите интерпретатори и го желая от сърце“, допълни тя.

Забележителната оперна певица признава, че не се самонаблюдава, а се оставя да бъде водена от чувството. „Стремяла съм се да бъда насочена към плюсовете, но има го и другото /бел.ред. „минусите“/. Винаги е било приемано и трябва да имаме готовност да се преборваме с него, да го преодоляваме. Само тогава става истинско изплуване“, посочи Анна Томова-Синтова. Многобройните й превъплъщения в произведения като „Сватбата на Фигаро“, „Аида“, „Ариадна на Наксос“, я утвърждават на световната сцена, където съдбата я среща с всепризнати авторитети. „Големите режисьори, с които съм работила, бяха щастливи от контакта с певеца. Всеки от тях имаше главната цел да извлече индивидуалното от тази личност заедно със собствената си концепция. Налагането на сила е рисковано. Най-много съм се сработвала с Жан-Пиер Понел, Джорджо Стрела и др“.

Световноизвестното сопрано се завърна в България, след като получи покана от акад. Пламен Карталов да предаде безценните си напътствия на младите оперни дарования за спектакъла „Дон Жуан“. Моцартовият шедьовър е емблематично заглавие в кариерата й, свързано с 14 различни постановки, в които е играла ролята на Дона Анна. Завесата за новата продукция на Софийската опера и балет ще се вдигне на 18 април 2019г. „Наред с таланта, номер 1 е да имат готовност за конфронтация с цялото това изкуство, без страх и да имат отворено сърце“, споделя формулата, по която преподава Анна Томова-Синтова. „Стремя се да подсилвам характерите им, готовността за всеотдаване на това изкуство, но и да изпитват радост, и да го обичат. Да слушат сърцето си!“

На 7 април във фоайетата на софийския храм на белкантото ще бъде разположена юбилейната изложба „Анна Томова-Синтова - 55 години живот на сцената“, последвана от среща-разговор и видеопрожекцията „Звездни мигове с Анна Томова-Синтова“. „Те са документи. Специално във Виена бяха инициаторите тези снимки да видят бял свят“, подчерта развълнуваната оперна легенда. „Това е съчетано с въпроси, които сигурно интересуват публиката, и с документални видеозаписи, които не са много известни от участия в цял свят“, добави тя. Още за събитието прочетете ТУК

За Анна Томова-Синтова погледите трябва да бъдат обърнати към хубавите неща в живота. Неслучайно е и посланието им към публиката: „Хармонията и позитивността може да се намира във всичко, дори и в най-негативните периоди. Във всяко лошо има и нещо хубаво. Нека хората да се обичат малко повече, а не да си пречат и непрекъснато да вървят надолу! Вяра да има!“

Цялото интервю на Георги Митов-Геми с Анна Томова-Синтова ще откриете в звуковия файл под снимките вляво.