На 21 януари 2019 г. се навършиха 95 години от рождението на голямата българска оперна певица Катя Попова. През краткия си и същевременно блестящ артистичен път тя пресъздава над 20 образи на сцената, участва в повече от 600 представления, многобройни гастроли по света. След като завършва Музикалната академия в София с отличие и златна значка се явява на конкурс в Софийската опера за солист сопрано, който печели в надпревара със 70 претенденти. Възпитаничката на Мара Цибулка, Асен Димитров и Катя Спиридонова дебютира в Националния ни оперен театър на 3 ноември 1947г. в ролята на Есмералда от операта „Продадена невеста” от Бедржих Сметана. На 24-годишна възраст Катя Попова печели лауреатско звание – златен медал на Международен певчески конкурс в Букурещ. Специализацията й в оперното студио на Болшой театър в Москва дава нов тласък на кариерата й, която впоследствие се развива устремително на световни сцени, сред които „Опера Комик“ и „Гран Опера“. Музикалните изследователи не пестят суперлативи по адрес на Катя Попова, а превъплъщенията й се превръщат в еталон на вокалното изкуство /Манон, Маргарита, Виолета, Мими, Йоланта, Лиу, Чо-Чо-Сан и др/.
На името на Катя Попова са кръстени традиционните Лауреатски дни в родния й град Плевен. Музикалното събитие е замислено като място за изявява на лауреати от международни конкурси. Календарът на оперната певица е пълен и тя първоначално отказва да се включи в първото издание на проявата, наречена по онова време „Декада на музикалните празници“ /20 - 30 октомври 1966г./. За участието й, особена заслуга има скулптора Никола Попов - наследник на прочутия дебърски иконописец със същото име. Никола Попов е заемал отговорни длъжности в областта на културата и един от основателите и дългогодишен председател на Клуба на културните дейци в Плевен. „Бяхме се събрали в Градския комитет на Партията. Обърнах се към присъстващите, които отговаряха за културата в Плевен, и им казах: „Как не ви е срам да правите музикални празници с тенденция да ги превърнете в международни, а примата Катя Попова не е предвидена да участва! Диригентът на Плевенската филхармония Димитър Карагьозов ми каза: „Да мълчиш! Не знаеш историята. Тя е поканена и е отказала да участва“, разказва плевенският скулптор в ефира на Класик ФМ радио.
Никола Попов получава разрешение да уговори Катя Попова за участието. Той заминава за София, придружаван от директора на тогавашния Окръжен отдел „Култура“ Мария Дончева и на Градския отдел „Култура“ Дочка Петкова. Делегацията от Плевен пристига в Софийската опера, за да срещне с оперната прима, а намесата на скулптора се оказва решаваща: „Ние сме подготвили тези празници. Знаем, че Вие сте поканена да участвате но сте отказали, защото сте обидена. Питам Ви: Какво е виновно плевенското гражданство да се откажете да участвате заради един човек, който е сбъркал?“. Причината е, че през лятото на същата година оперната певица не участва в концерт поради артистични ангажименти, а не поради ниския хонорар, както е обявено пред обществеността. „Аз в Плевен не идвам да пея никога за пари, а защото е моя роден град, който обичам!“, заявява сопраното. В присъствието на Никола Попов тя преглежда графика и се избира дата в началото на ноември 1966г. „Това ще бъде апогеят на празниците, които ще завършат по този начин“, убеден е Попов. Оперната певица дава съгласието си и бива горещо посрещната от плевенската публика, която покорява с арии от „Манон“, „Продадена невеста“ и др. „Беше с една небесносиня рокля, изключително красива и очарователна“, спомня си плевенският културен деец. „Ние вече много неща забравяме днес. Беда е, че българската култура започна много да си губи паметта. Трябва по-често да си спомняме и да се правят такива празници“, казва той.
Концертът се оказва първият и последен за Катя Попова в рамките на Лауреатските дни в Плевен. Следва още една първа и последна среща с българската публика. Датата е 20 ноември 1966г., мястото е Софийската опера, спектакълът е „Бохеми“ от Джакомо Пучини, където оперната прима впечатлява с превъплъщението си в образа на Мими. Четири дни по-късно Катя Попова загива при самолетна катастрофа в Братислава.
Чуйте цялата вълнуваща история на Никола Попов, разказана пред Георги Митов-Геми, в звуковия файл под снимката вляво.