Истинските ценители на класическия звук не бива да се разсейват по време на концерт. Но вече всеки от тях, за когото разгръщането на страниците от концертната програма не е било достатъчно тихо, може да се отдаде на последната безшумна иновация – да получава информация за програмата на концерта, докато слуша музиката в залата. За тази цел, гостите на концерта е достатъчно да имат съвременен мобилен телефон или таблет, на който да бъде инсталирано приложението „Октава”. След като бъде включено в действие, то улавя звука от изпълнението на оркестрантите и позволява на притежателя на модерното устройство да следи в реално време коментари за музиката, която звучи, и бележки от концертната програма.
Кралският филхармоничен оркестър е първият във Великобритания, който одобрява идеята за новото приложение. Неотдавна съставът предостави възможност на потребителите на мобилни телефони и ревностни почитатели на класическата музика да изпробват новата технологична разработка. За целта бе обособено специално място за тях в Кадоган хол по време на концерта „Митове и приказки”. След проведените експерименти оркестърът получи положителни отзиви и ще определи в бъдеще отделна зона за настаняване в концертната зала, предназначена само за желаещите да използват нововъведението.
„Приложението „Октава” има за цел да подпомогне участниците в музикалното пътешествие”, обяснява Крис Евънс, ръководител на маркетинговия отдел на Кралския филхармоничен оркестър, цитиран от ”The Telegraph”. „То е насочено специално към потеницалната, по-младата аудитория”, допълва специалистът. Иновацията има за цел да насърчи влизането на повече нови слушатели в концертните зали, което се превърна в основна грижа на британската и международната музикална общественост.
Новото приложение привлече вниманието на читателите на авторитетното списание „BBC music magazine”. „Октава” предизвика редица позитивни оценки и коментари в последния брой. Уточнява се , че с приложението се обезмисля прелистването на програмата, отпечатана на хартия, тъй като информацията от бележките се припокрива с нея. В описанието на продукта, разработен в САЩ, се посочва функцията "Darkscreen Technology", с която се избягва разсейването на останалите зрители от светлината, излъчвана от устройствата.
Има и още един мост между съвременните технологии и класическата музика. През последната година Оркестър „Филхармония” позволи на зрителите в залата, които носят слушалки към мобилните си устройства, „да стъпят в сърцето на симфоничния оркестър”, за да се насладят на Петата симфония на Ян Сибелиус. Вече е създаден собствен програмен продукт на оркестъра, който изгражда виртуална реалност в Кралската фестивална зала. Чрез приложението може да се проследи изпълнението, благодарение на система от няколко камери, както и да се направи интерактивен коментар. То може да позволи на всеки посетител на концерта да се почувства като оркестрант и дори да застане на диригентския пулт, докато звучи сюита „Планетите” от Густав Холст.