От 2-ри до 23-ти април в цялата страна ще се проведе шестото издание на Националната кампания за насърчаване на четенето „Походът на книгите“.През 2017 г. любими на всички актьори от театъра и екрана се включват в инициативата „Известните българи четат на деца“. Ана Пападопулу, Васил Драганов, Владо Пенев, Деян Ангелов, Димитър Николов, Димо Алексиев, Евгени Будинов, Здрава Каменова, Ивайло Захариев, Китодар Тодоров, Леонид Йовчев, Лорина Камбурова, Луиза Григорова, Милена Ерменкова, Ованес Торосян, Параскева Джукелова, Рене Карабаш (Ирена Иванова), Силвия Лулчева, Стефка Янорова, Стоян Алексиев, Христо Гърбов, Юлиан Вергов са само част от участниците, които ще посетят над 20 училища и детски градини, за да се срещнат с близо хиляда деца и ученици на възраст от 4 до 15 години.
На 2-ри април (неделя), Международния ден на детската книга, от 11.00 часа, в Детски отдел на Столична библиотека начало на кампанията ще даде проф. Николай Денков, министър на образованието и науката. След официалното приветствие актьорите Здрава Каменова, Ивайло Захариев, Лорина Камбурова и Стоян Алексиев ще прочетат откъси от своите любими книги от детството. Малките гости и техните родители са поканени и на театрален мини-спектакъл, с който да отбележим рождения ден на Ханс-Кристиан Андерсен. И за да бъде празникът безкраен, от Столична библиотека са предвидили още „Смехоранско караоке“ от 18.00 часа и среща с приказни герои в „Нощта, в която книгите оживяват“ от 20.30 часа. През целия ден в Детския отдел на Столична библиотека художници и малките посетители заедно ще рисуват приказни герои, а гостуващи писатели ще четат произведения за деца. Всички желаещи деца и родители от 11.00 до 18.00 ч. ще могат да получат безплатни едногодишни читателски карти за Столична библиотека.
Входът за събитията на 2-ри април, подходящи за деца до 14 г., е свободен!
Националната кампания „Походът на книгите” се организира от Асоциация „Българска книга“ в партньорство с Българската библиотечно-информационна асоциация и Министерството на образованието и науката. Официални партньори на кампанията са Столична община, Столична библиотека, Националният център за книгата, фондацията „Детски книги“ и уеб-сайтът „Аз чета”. „Походът на книгите" е част от Календара на културните събития на Столична община за 2017 г.
Кампанията е подета през 2011 г., след публикуването на първите резултати на Програмата за международно оценяване на учениците (PISA), направила тревожни заключения за функционалната неграмотност на съществен дял от българските ученици. Публикуваният през декември 2016 г. шести пореден доклад на PISA за България отново потвърждава, че учениците в страната остават много под средното ниво на своите връстници от цял свят по отношение на способностите си да ползват придобитите в училище познания в областта на четенето, математиката и природните науки.
На фона на тези нерадостни факти организаторите на „Походът на книгите“, членуващи в Асоциация „Българска книга“, са убедени, че българските деца обичат да четат, особено когато възрастните съумеят да ги изкушат към света на книгите. За петте си издания досега кампанията е достигнала до повече от 10 000 деца в цялата страна, а в много от участвалите училища и детски градини впоследствие са открити нови библиотечни звена или съществуващите са допълнени с актуални заглавия от света на детската литература.
Освен инициативата „Известните българи четат на деца“, кампанията включва мащабния „Маратон на четенето“ в българските библиотеки, където също се организират събития, свързани с детската литература. За поредна година част от „Похода на книгите“ е и „Бисерче вълшебно" - единствената книжна награда в България, чието жури са децата от 6 г. до 15 г. Над 100 заглавия, разпределени в 3 възрастови категории, както и 7 проекти-иноватори очакват подкрепата на младото жури. И тази година бъдещите читатели с мнение (под 6 г.) също могат да подкрепят любима книжка.Към „Похода на книгите“ е планирана богата програма от съпътстващи събития, в която участие взимат училища, читалища, издателства, книжарници.