„Хората често питат какво е усещането да се дирижира. Много е трудно да се опише ", казва руският диригент Семьон Бичков, който застава на пулта на някои от най-добрите оркестри в света. „Накрая се чувствате сякаш сте пристигнали в небето след като преминали през ада." Творбата, за която той говори, е Симфония №2 от Густав Малер – произведение, което изисква пълна отдаденост на оркестър и хор от 90 души и което Бичков правилно определя като "един от най-големите паметници на музикалната цивилизация". През ноември 2015г. стана ясно, че оригиналният ръкопис на симфонията ще бъде продаден от престижната аукционна къща „Сотбис” в Лондон. Нотният текст е разположен върху 232 страници от самия Густав Малер в периода 1888г.- 1894г. по време на почивките от ежедневната му диригентска работа. Основателят на финансовото списание „Institutional Investor” Гилбърт Каплан е въодушевен от изпълнението на произведението през 1965г. в Карнеги Хол. На частна продажба през 1984г. той откупува ръкописа от фондация. Вместо да го запази за себе си, Каплан го предоставя на съхранение в библиотеката „Пиърпонт Морган” в Ню Йорк и публикува факсимиле от изданието за публично ползване. „Има дух в ръкописа, в почерка, в хартията, в нещата, които са били коригирани”, смята маестро Бичков. „Той наистина трябва да принадлежи на целия свят”, категоричен е световноизвестния дириент.
Критикът Норман Лебрехт, който е автор на две книги, посветени на Малер, счита, че такъв прецедент не е имало „в продължение на почти 35 години, откакто балета „Пролетно тайнство” от Игор Стравински излезе на пазара през 1982 г." По думите му, „това е изключителен исторически документ; вероятно това е най-скъпо продадането произведение на изкуството не само в света на музиката."
Симфония № 2, известна още като "Възкресение", е написана по време на летните почивки в Алпите на австрийския композитор и край езерата там. Това е втората от само девет завършени симфонии, които той е написал по време кариерата си на диригент, която се развива паралелно от Централна Европа до Ню Йорк. „Тя е една от най-големите”, заявява Саймън Магуайър –специалист по книгите и ръкописите в „Сотбис”. Оригиналният нотен текст е бил даден на приятел на Малер, който също е диригент, от вдовицата на композитора след смъртта му през 1911г. По това време репутацията на Малер като автор на музика е била засенчена от славата му на диригент. Липсата на внимание към творчеството му се допълва и от забраната за изпълнението на негови творби от Нацистка Германия през 30-те години на миналия век. Музиката на Малер е преоткрита след края на Втората световна война, като един от най-влиятелните застъпници е бил Ленард Бърнстейн, според когото „е спасен приятел от 50 години пренебрежение”.
Днес Малер е признат като ключов фактор между романтизма от 19-ти век и модернизма на 20 век. Това е първата цялостна партитура на симфония от този композитор, която наскоро бе изложена на търг и повиши цената си от 3.5 млн. британски лири до 4,5 млн. британски лири. Така нотният текст на Симфония № 2 от Малер се превръща в най-скъпият музикален ръкопис след партитурите на 9 симфонии на Моцарт, продадени за 2,5 млн. британски лири през 1987г.