Това уникално изследване започва с ексхумацията на тленните останки от тялото на Гаспаре Пакиероти. От професионалния си дебют, когато е на 19 години, до оттеглянето си от сцената, след като е навършил 53 години, той е бил един от най- търсените оперни певци за своето време. Пакиероти е роден през 1740г. и на 12-годишна възраст се подлага на операция, която спира естественото му възмъжаване, за да се запази ясния и висок детски глас. Оказва се, че не само това води до изменения в скелета на оперния изпълнител. Екип от изследователи от Университета в Падуа (Италия) решава да потърси причините за това. Използването на съдебно-медицински и археологически техники, както и рентгенова микротомография, довежда до изненадващи резултати. Методиката доказва, че не само кастрацията, но и заниманието на Пакиероти, са „главните виновници” за промените в неговите кости.
„Кастратите са били доста високи, а в резултат на операцията тазовата кост на Пакиероти забавя своя растеж”, разкрива ръководителят на екипа Алберто Дзаната пред „Форбс”. „Освен това, кастратите са страдали от остеопороза още в ранна възраст поради намаляване на костната минерална плътност вследствие на хормоналните изменения”, добавя той. Учените са открили, че това е причината за фрактурите на лумбалните прешлени на Пакиероти, както и на неговите крака.
Дзаната и колегите му попадат на три по-особени аномалии при последвалото подробно изучаване на скелета на оперния певец, което е първото по рода си.„Ние открихме изменения в три мускула в торакалната област. Те повдигат ребрата и помагат за правилното дишане и издишане. Промените са сходни с тези, които откриваме при изследване на съвременни професионални оперни певци”, посочва Дзаната. Втората аномалия се намира в раменната става, като е установено скъсяване на ръцете. Прешлените на врата също са били използвани прекомерно от оперния артист, който е починал на 81-годишна възраст. „Тази част от гръбначния стълб е лесно да се нарани и поради това не е необичайно да забележите остеопороза или артрит в областта на шията при възрастни хора като Пакиероти”, обяснява ръководителят на учените. Актуалните изследвания сочат, че при професионалните певци днес също има деформации на шиините прешлени. „Правилната стойка и позиция на тялото, удължаването на тила и разширението и повдигането на челюстта са фактори, които оптимизират тембъра си Пакиероти”, смята Дзаната. „Със сигурност професията е допринесла за тези проблеми във врата на певеца”, казва той.
До момента липсва признаване на физическите ефекти от кастрацията върху скелета на човешкото същество. Анализът на тленните останки на Пакиероти дава началото на научно-изследователски процес в областта на съдебната медицина и биоархеологията, който ще продължи да се развива в бъдеще.