Заплаха от спиране на плащанията и дори фалит- това очаква прочутият оперен фестивал „Арена ди Верона”, който се провежда в едноименния античен амфитеатър. Причините са слабите финансови резултати от събитието, за които вече ви информирахме, като дълговете вече възлизат на 32 млн евро. Дебатът за съдбата на Арена ди Верона получи и политически ракурс, като постепенно придобива мащабите на национален въпрос. Разгорещените дискусии започнаха с позицията на местния клон на Демократичната партия на Италия, която свика извънредно събрание на своя градски съвет. Членовете на движението обвиниха кмета Флавио Тоси в „убийството на Арената”. В медиите се появиха твърдения за скрито преобразуване на Арена ди Верона в център не на оперната, а на поп-музиката. Споровете се разразиха в рамките на предизборните кампании за местна власт, чиито финал за различните градове в Италия ще бъдат през юни.
Други политически сили поискаха от министъра на културата на Италия Дарио Франческини да назначи нов интендант, който да бъде независим от градоначалника на Верона. Не закъсня и решението му с избирането на извънреден комисар в лицето на Карло Фуортес, който временно ще управлява авторитетната музикална проява. В мотивите си министърът го описва като „мениджър в сферата на културата, който професионално и ефикасно вече е успял да преодолее кризата в Операта в Рим, където работи като суперинтендант”. Той ще носи отговорността да проведе летния сезон на „Арена ди Верона” в рамките на предвидените условия в закона до 30 юни 2016г. Франческини изрази благодарността си за съгласието на Фуортес, който безвъзмездно ще работи със своите авторитет и ефективност за възстановяването на оперното средище.
Припомняме ви, че Консултативният съвет на фондация „Арена ди Верона” взе решение да започне ликвидацията след провала на споразумението за покриване на разходите, което бе провалено. Със 132 гласа „за” и 130 „против” работниците отказаха да подпишат протокола между Фондацията и синдикатите, което още повече влоши обстановката. По думите на кмета на Верона, Флавио Тоси, следващият оперен сезон не е в риск, но побърза да допълни, че “необмислените решения на работницити предполагат премахването на всички работни места” .