Всяко уникално събитие заслужава своя ценен спомен. Ето защо по повод Балът във Виенската Щатсопер, чието 60-то издание предстои, Австрийският монетен двор изсече сребърни юбилейни монети. Техният номинал е 20 Евро, размерът им е 34 мм.в диаметър, а теглото- 20 грама. Австрийските монети са известни по целия свят със своето богатство от детайли. Върху новите метални парични знаци е изобразен един от акцентите на тържествената вечер, а именно - откриването, което включва танцови изпълнения на дебютантите. Ценителите ще открият на лицевата страна един романтичен сюжет, в който е вплетена млада дама, която държи в едната си ръка букет в цвят малина, докато млад мъж целува другата й ръка. Добавянето на цвят, което тук се въвежда за първи път, в съчетание със символиката на изображенията, създават магията на този ослепителен спомен от едно наистина зашеметяващо събитие.
Дизайнът на монетите е изработен от същински професионалисти в своята област- Томас Пезендорфер и Хелмут Андекслингер. Първият от тях е създател на прочутата златна инвестиционна монета „Виенската филхармония”, която е една от най-търсените европейски златни монети. Томас Пезендорфер е завършил Школата за метален дизайн в Щайр, централна Австрия, където научава, че гравирането е изкуство, а не обикновен художествен занаят. Тази формула, която следва в професионалния си път, го отвежда до ръководния пост на гравьорския отдел на Австрийския монетен двор. Същото учебно заведение завършва и Хелмут Андекслингер, както и комуникационни технологии във Университета на Виена. Това обяснява до известна степен и неговото решение да въведе цифровата технология при изработването на парични металните парични знаци в Австрийския монетен двор. Андекслингер е автор на дизайна на най-новата монета от 2 евро, с която през 2011г. бе отбелязана 10-ата годишнина от създаването на единната валута на Стария континент.
След 17-годишно прекъсване, причинено от избухването на Втората световна война и и преодоляването на първите гладни години в разрушена Виена, през 1956 г. „Виенския оперен бал” започва своята най-нова история. Той се провежда в чест на откриването на Виенската държавна опера, чиято сграда е възстановена след разрушенията от военните действия. Тази година връхната точка на сезона на баловете във Виена ще се състои на 4 февруари.