Берлинската филхармония отвътре, но чрез интернет

Берлинската филхармония отвътре, но чрез интернет

Проект на Културния институт на Google

Берлинската филхармония стана част от нов проект на Културния институт на Google. Под наименованието „Сценични изкуства” 60 културни институции от 20 страни представят себе си чрез новаторската интернет платформа. Световноизвестни оперни театри и концертни зали отварят своите виртуални врати и представят снимки от историята и текущата си дейност. Освен Берлинската филхармония, в списъка присъстват Парижката национална опера /Опера „Гарние”/ във Франция, Кралската Шекспирова Трупа от Великобритания, Фондация „Общински театър на Сао Пауло”, Бразилия, Карнеги хол, САЩ и др.

С помощта на фотоси отвън и на закрито, всеки, който има достъп до интернет и желае да проучи Берлинската филхармония, може да се чувства поканени да разгледат двете концертни зали и фоайето на сградата, както и камерната зала. Към това почитателите на класическия звук могат да изпитат удоволствието от репетиция на Симфония № 9 от Лудвиг ван Бетовен, дирижирана от сър Саймън Ратъл, при това чрез видеоматериал с изглед в 360 градуса. Архитектурата на музикалния комплекс в съчетание с неговата история и избрани музикални проекти са представени в четири дигитални изложби.

Припомняме ви, че Културният институт на Google развива този арт проект от 2011г., като „опит да се покаже значимостта на материалното културно наследство, което да бъде достъпно за всеки, а чрез цифровите изображения да се образоват, опазват и вдъхновяват следващите поколения”. От 2013г. институтът включи над 6 млн. изображения- снимки, документи и видеоматериали. Първите институции, които се включиха в инициативата са Британския музей, Музеят Галилей във Флоренция, Държавният музей „Аушвиц-Биркенау", и Музеят на полската история във Варшава. Най-ранният, но и запомнящ се проект, бе свързан с изложба в памет на Нелсън Мандела, като интернет потребителите получиха достъп до личните му дневници, както и до непоказвани негови ръкописи.