Ако усетите, че вашето пиано започва да свири само, това със сигурност не означава, че в къщата ви има духове. Напротив, търсете вината в новите технологии. Иновацията се дължи на инженерите и на майсторите на роялите „Стейнуей”. Благодарение на техните усилия бе изработено пианото, което може да свири само. Наричат го „Спирио” и е снабдено с iPad, на който се зарежда Spotify приложение. То е свързано с инструмента чрез Bluetooth, като по този начин може да накара пианото да изпълни всяка една от предварително записаните 1700 клавирни пиеси. Всяка седмица списъкът с творбите се актуализира. Технологичното чудо може да възпроизведе всяка пиеса с улавяне на точния й нюанс и с безпрецедентна прецизност, съобщава американското издание ”Wired”.
Ръководството на прочутата компания, която изработва най-известните и качествени пиана в света, привлича Джени Лин. Виртуозната пианистка от тайвайнски произход трябва да изпробва нововъдението, като записва аранжимента с бързо темпо на ”I’ve got rhythm” от Джордж Гершуин. Впоследствие заедно със специалистите от „Стейнуей” тя остава в помещението с рояла, като слуша внимателно, фокусирана върху клавиатурата. Черните и белите клавиши се движат по същия начин, звучат същите тонове в същата динамика. Джени Лин поставя пръстите над клавиатурата, без да я натиска, като имитира всяко движение. Приликата е поразителна!
Вградените хардуер и софтуер измерват скоростта на удара на чукчето върху съответната струна на рояла, отбелязват кой клавиш е натиснат и с каква сила. По аналогичен начин е уловено и движението на педала на пианото. Тези данни позволяват изграждането на по-подробна картина на всеки един момент от изпълнението на пианиста. Системата улавя динамиката, повтарящите се елементи в творбата, както и преходите, например от стакато към легато. Технологията дава възможност да се изпълни произведение за две пиана от един и същ музикант. Записите, вградени в модерното устройство, могат да се възпроизвеждат от новото пиано във всеки дом и да звучат сякаш самият изпълнител ви гостува. Разработката на „Стейнуей” се появява само година след като придоби ”Live performance”- компания, основана от инж. Уейн Стенке, за производство на висококачествени системи за самостоятелно изпълнение. Със създаването на „Спирио” могат да бъдат стимулирани предимно купувачите, които ще използват инструмента като изключително скъпа вещ, тъй като цената на това пиано надхвърля 110 000 щатски долара. Каква ще бъде ролята на музикантите в тази нова среда? Дали технологиите могат да изместят тяхната роля и значение? Коментарите оставяме на вас!