Турското правителство подготвя представянето в парламента на нов закон, който за кратко време да премахне финансирането на всички институции, свързани със сценичните изкуства и музиката, които получават финансиране от държавата. Това твърди Серхан Бали- гл.редактор на турското списание за класическа музика „Анданте”. Основната цел е установяването на Съвет по изкуствата, който ще даде възможност на всяка личност или организация да продуцира своя изява била тя опера, театър, симфоничен концерт или изложба.
Творческите гилдии в югоизточната ни съседка се противопоставят радикално на проекта. Те са притеснени най-вече от клаузата, според която държавните симфонични оркестри, балетни и танцови трупи, както и театрални състави, работили през последните 50 години, са на път да изчезнат завинаги от културната карта на страната. По този начин за стотици жители от различни региони на Турция ще бъде възпрепятстван достъпа до качествени културни програми на достъпна цена. Част от артистичните колективи са достигали дори до отдалечени места, в които гражданите се борят за оцеляване поради своя нисък стандарт на живот. Според Серхан Бали, демократичната форма, заложена в т.нар Съвет по изкуствата, се приема положително от творците, но не и в параметрите, които се отнасят до работата на „TUSAK- Организация на изкуствата в Турция”. Гилдиите не са уверени в независимостта на тази агенция, която ще бъде ръководена от 11 души, избирани пряко от правителството на Турция. „Членовете на ”TUSAK” винаги ще предпочетат да финансират проправителствени проекти. Някои идеолози на властта вече положиха основите на концепцията за „консервативно изкуство” през последните две години”, пише журналистът. По думите му, отдавна управляващите са изразили своето неудовлетворение от артистите, които работят в държавните културни институции. През април 2012г., след актьорските вопли по повод ограничаването на независимостта на управлението на театрите, самият Ердоган заяви, че „ще приватизираме всички културни институции, финансирани от държавата, като творците ще пеят, свирят, танцуват и работят както поискат с помощта на частни спонсори. Нашето правителство не иска да подкрепя театъра, операта или симфоничните оркестри от тук нататък”.
Артистичната общност в Турция съзира в проекта ”TUSAK” онова, което се получава от своеобразната игра на думи - „Tuzak” означава „капан” на турски. Както пише Серхан Бали, „това не вещае нищо добро за турския народ: изкуството ще се комерсиализира и обезцени и ще се проправи пътя на културната пустош в страната, която ще засегне най-квалифицираните арт дейности”.