Виртуозният български цигулар Веско Пантелеев – Ешкенази ще бъде солист на Оркестъра на Класик ФМ радио за откриването на 14-тото издание на Европейски музикален фестивал. Концертът е тази вечер от 19:30 ч. в столичната зала „България”. От 12 март до 12 юни 2014г. София ще бъде домакин на повече от 18 музикални събития, включени във фестивала, който представя музикална агенция „Кантус Фирмус“. Европейски музикален фестивал е част от календара на културните събития на Столичната община за 2014 г. и се организира в подкрепа на кандидатурата на София за Европейска столица на културата 2019г., а негов патрон е г-жа Йорданка Фандъкова, кмет на София.
На пресконференция по повод откриването на Европейски музикален фестивал взеха участие организаторите от „Кантус Фирмус” в лицето на изпълнителния директор Васил Димитров и артистичния директор Даниела Ханджиева, заместник-кметът по култура, образование, спорт и превенция на зависимости д-р Тодор Чобанов, цигуларя Веско Пантелеев – Ешкенази и диригента Лучано Ди Мартино. Васил Димитров изрази надеждата, че този фестивал ще допринесе значително за одобрението на кандидатурата на София за Европейска столица на културата 2019г. От своя страна, д-р Тодор Чобанов подчерта значението на това събитие за културното многообразие в столицата. „Големите творци, които са тук, са ярко доказателство на нашата теза, че София наистина е една международна сцена и че тук се срещат големите личности в изкуството”, отбеляза той. „Бих искал да говорят творците, защото те и техните публики са най-важните за нас. По този начин доказваме, че София е най-достойният кандидат за европейска столица на културата през 2019г.”, допълни д-р Чобанов. Артистичният директор на „Кантус Фирмус" Даниела Ханджиева поднесе подробна информация за предстоящите концерти в рамките на Европейски музикален фестивал. Лучано ди Мартино счита, че „София е международен град и това видях веднага, когато стъпих за първи път в България. Приносът на общината и поканата на чужди, известни музиканти на фестивала помага за културния живот в този град”.
Цигуларят Веско Пантелеев – Ешкенази обяви, че се гордее с високото равнище на това музикално събитие. „Фактът, че има и продължава да го има този фестивал в този момент в България, ни поставя на предни позиции в Европа”. Довечера концертмайсторът на Концертгебау Амстердам ще изпълни „Испанска симфония“ от Едуард Лало, която за последен път е изпълнявал на 18-19 годишна възраст и отбелязва с усмивка, че днес го „подмладява”. За първи път в този концерт Веско Пантелеев – Ешкенази ще работи с диригента Лучано ди Мартино. „Всяка среща с нов музикант за мен също е процес на научаване на определени неща, които може и да не съм знаел досега”, смята виртуозният цигулар. Италианският маестро сподели, че е голяма чест да работя с Веско. Хубава идея е да се даде път на млади изпълнители като Слава Атанасова да се представят пред публика с добри оркестри”. Ученичката от 11 клас на НМУ, която спечели специалната награда на „Кантус Фирмус“ от конкурса „Млади виртуози“ през 2013г., ще изпълни Фантазия „Кармен“ от Пабло Сарасате. В програмата ще прозвучи и Симфония №4 „Италианска“ от Феликс Менделсон - Бартолди. За Веско Пантелеев – Ешкенази младата цигуларка е „прекрасен талант”, с който ще свири за първи път заедно на една сцена. „Ние ще продължаваме да го правим – дано да помагаме наистина на младите музиканти”, коментира Васил Димитров.
Веско Пантелеев – Ешкенази се завърна наскоро от Кейп Таун, където бе солист на оркестър с музиканти от около 24 различни националности, сред които българин- водач на челите. „Можем да направим оркестър от концертмайстори. Представяте ли си какво ниво ще бъде това”, пошегува се цигуларят. Той изрази безпокойството си за трудностите, които изпитват неговите колеги в България. „Мисля, че българският музикант заслужава да бъде на равнището на европейските музиканти и по заплащане и по социално положение... Няма хора, които искат да изучават музика, нямат стимул и това трябва да се промени”.
Васил Димитров допълни, че „ако нещата продължат така, скоро ще трябва да внасяме музиканти от близки страни, където заплащането е по-високо”. Той обърна внимание и на един от акцентите в програмата на фестивала, а именно предстоящата кръгла маса за създаване на нова акустична концертна зала в София. В тази връзка, заместник-кметът по култура, образование, спорт и превенция на зависимости д-р Тодор Чобанов изтъкна проблемите с достъпа до зала „България” и нейния модел на управление, който трябва да бъде променен. „Да свириш в престижна, хубава зала, това е част от работата, част от стимула за един творец и в този смисъл дейността на оркестрите е обвързана със зала „България”, с достъпа до инфраструктурата, с правилата, които определено не работят добре. Трябва да се поучим от европейския опит. Ако искаме да сме голяма европейска сцена, а ние имаме потенциала, таланта на българските музиканти, трябва да спазваме тези добри практики, които да позволяват по демократичен, отворен, конкурентен начин оркестрите да ползват съответната инфраструктура”, каза той. Според Чобанов темата за достъпа до културната инфраструктура е специално разработена в кандидатурата на София за Европейска столица на културата 2019 г. „Столична община има амбицията заедно с държавата да работи за създаването на втора акустична концертна зала”, допълни още заместник-кметът по култура, образование, спорт и превенция на зависимости.